Nadprirodzené účinky vtáčieho spevu | Krásy našej obce
Životnom prostredí nepôsobia akustické prejavy vtákov vôbec rušivo, ale naopak, neobyčajne upokojujúco. Po dlhom zimnom pôste, keď operence nespievajú, pôsobia prvé pesničky vtáčikov na sklonku zimy na môj organizmus, ktorý nedobrovoľne trpel zimnou avitaminózou, ako životodarná vakcína. Nadprirodzené účinky vtáčieho spevu na náš od prírody závislý organizmus nenechajú na seba dlho čakať. Už prvé dúšky vtáčieho spevu zázračne kriesia náš po zime podvyživený a vyslabnutý organizmus. A hoci prvé tóny vtáčích piesní po zime nie sú vyladené do najčistejšej nôty, v mojich ušiach znejú ako najlahodnejšie nápevy. Postupne, ako si budú spevavé stvorenia ustavične precvičovať ľúbostné nápevy, ich spevácky výkon bude narastať a naberať na umeleckej kvalite , ktorej vrchol nadobudne v máji a júni.,
Keď si na sklonku zimy začnú sýkorky pospevovať zásnubné pesničky, cítime, ako sa náš organizmus začína prebúdzať k novému životu. Akoby dostal dávku zázračného elixíru života. Nápev sýkorky bielolícej, znejúci ako „ci-ci-bé“, sa rozlieha vyslabikovať ako „více-více-více“, sa rozlieha nielen po rozprávkovej vtáčej záhrade, ale dolieha aj do našej pracovne. Ako podmanivá vôňa nejakého kvietku dokáže skrz-naskrz presiaknuť a rozvoňať náš príbytok, podobne sa izba naplní aj lahodným vtáčím spevom. A tak, hoci ukrytý za múrmi stavby v interiéri domu, cítime naplno prírodnú atmosféru navodenú kvetinovou vôňou a vtáčím spevom, ktoré nám vchádzajú cez pootvorené okno. V takejto príjemnej atmosfére sa v pracovni vôbec necítime oddelení od prírody. Vzduch voňajúci prírodou nám dokáže vytvoriť tie najlepšie pracovné podmienky. Keď sme obklopení pekným životným prostredím, naše vnútro je najlepšie vyladené na tvorivú umeleckú a vedeckú prácu.
Vtáčí spev je pre všetky živé prírodniny nenahraditeľným liečivom, človeka nevynímajúc, skôr naopak. Dobrotivý Boh stvoril vtáky pre nás ľudí, a preto by sme nemali zostať k týmto tvorom ľahostajní – nepočúvať ich lahodný spev, by čo viac, ešte sa naň hnevať, že nás tie stvorenia na jar zavčasu budia. Priznám sa, pre mňa niet príjemnejšieho budíčka, ako je vtáčí spev. A musí to byť práve slávičí tlkot, stačí aj hlučné vrabčie čvirikanie, ktoré vníma priam ako nebeský cholár.